Blog - Divarese

Şehrin En Güzel Zamanı “Venedik Karnavalı”

İtalya’nın yüzen şehri Venedik’i ziyaret etmek için Venedik Karnavalı’ndan daha iyi bir zamanlama olamaz. “Carnevale di Venezia” olarak karşımıza çıkan ve 13 yüzyıldan bu yana Venedik sokaklarında görsel şölen yaratan karnaval bu sene 30 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Herkesin dönem kostümleri giydiği, birbirinden gösterişli maskeler taktığı karnaval masalları gerçeğe dönüştürüyor. Bu seneki teması “Creatum Ovvero Delle Arti e Delle Tradizioni” olan karnavalın her sene farklı bir teması olduğu gibi çeşitli yarışmaları ve gösterileri de oldukça meşhur. Maske yarışmaları bu karnavalın en keyifli etkinliklerinden biri olurken uçuş gösterileri de gitmişken görmeniz gereken gösterilerden. Meleğin Uçuşu adı verilen Çan Kulesi’nden yapılan uçuş en bilinen gösterilerden biri. Kartalın Uçuşu ve Aslanın Uçuşu da daha sonradan ortaya çıkan aynı tarzdaki gösteriler...

 
 

Venedik Karnavalı’nın ortaya çıkış hikayeleri de tam bir şehir efsanesi. Kimilerine göre dönemin veba salgınında hayatta kalan hastaların kendilerini gizlemek için kullandığı maskeler zaman içerisinde boyut değiştirerek böyle bir geleneğe dönüşüyor. Kimilerine göre de o dönemdeki sınıf farklılıklarını ortadan kaldırmak için ortaya çıkan gelenek, bu şekilde zengin fakir ayrımına son veriyor. Çıkış noktası hangisi olursa olsun Venedik Karnavalı bugün dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olurken sanatın güzelliğinin ve hayatımıza kattığı renkliliğin bir kez daha altını çiziyor.

 

Her sene Şubat ayı döneminde gerçekleşen festival, bu sene Divarese ile Türkiye’ye geliyor. İtalyan kökenlerinden ilham alarak her zaman daha farklı işlere imza atan Divarese, bu karnavalı İstinye Park mağazasında kutluyor. Karnaval için Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan çok özel 60 adet maske mağazada sergilenediği gibi satışa da sunulacak. Satıştan elde edilen gelirin öğrencilere verileceği serginin yanı sıra 6 Şubat Cumartesi günü daha birçok sürpriz İstinye Park Divarese mağazasında sizi bekliyor olacak.

 

Şubat ayında tatil planı yapıyorsanız Venedik’in tam zamanı diyebiliriz. İtalya’ya gidemeyen maske ve karnaval tutkunlarını ise İstinye Park Divarese mağazamıza bekleriz.

 

 

444 3 662
©2020 Divarese, tüm hakları saklıdır.  A&Y Marka
©2020 Divarese, tüm hakları saklıdır.

Oturum Aç

E-Posta Adresiniz *

Şifreniz *

Şifremi unuttum