Blog - Divarese
     
  Muhteşem 20'ler Divarese'de!

Divarese’nin köklü geçmişini tasarımlarına taşıdığı özel koleksiyonlarında ilk durak 1920’ler!
20’lerin şaşaalı, şık ve eğlenceli hayatının ruhunu yansıtan çok özel bir koleksiyon hazırlandı.


 

Divarese’nin 1920’lerde ürettiği ayakkabıların bir replikası olan bu koleksiyon, 5 modelden oluşuyor. Sadece 45 çift olarak hazırlanan ayakkabıların her biri sizlere “Limited Edition” özel seri numarasıyla sunuluyor. 8 Mayıs Pazar gününden itibaren bu özel seriyi mağazalarımızda keşfedebilirsiniz.

  

1920’ler Sözlüğü

Art Deco: 1920’lerin ortalarında meydana çıkan bu sanat akımıyla rahat ve renkli giysiler moda oldu. Bundan önceki akım Art Nouveau’nun ağır işli, oyuncaklı giysileri Art Deco ile yerini fovların canlı renklerine, kübizmin bakış açısına ve geometrik desenlere bıraktı.
Coco Chanel: 1920’lerin moda divası. Chanel 1920’lerde moda dünyasına öyle bir damga vurdu ki etkisi hala devam ediyor. Bu etki modayı daha gündelik bir hale sokması, daha özgürleştirmesi ve ‘casual chic’ konseptini ortaya çıkartmasıydı. Korsesiz, daha düz, bol inen elbiseler ve kadınlar için tasarladığı pantolanlar bu dönemin kazanımları oldu. Matmazel Coca’ya moda dünyasına kattığı minik siyah elbiseler, kostümler, mücevherler, espadriller gibi bir çok yenilikten dolayı minnettarız.
Çarliston: 1920’lerin ünlü dansı Çarliston, Güney Amerika’daki Charleston Limanı’nda siyahi liman işçilerinin enerjik, halk dansı olarak ortaya çıktı. Avrupa’daysa 1925 yılından itibaren dönemin ünlü dansçısı Josephine Baker ile popüler oldu. 1920’lerin bu unutulmaz dansçısı, Çarliston’u ünlü yapmaktan öte absürd dansları ve kostümleriyle iki kıtada birden güzellik ve canlılığın simgesi haline geldi.
 

Jazz: ‘Jazz’, 20’li yıllara adını yazdı ve 1. Dünya Savaşı’ndan yorgun çıkan toplum için adeta bir kaçış oldu. Önceleri Afrika kökenli Amerikan Jazz’ı olarak sadece banliyölerde çalınıyor ve dinleniyordu, radyoların evlere girmesiyle yaygınlaştı. 1920’lerin gençliği Jazz’ın etkisini önceki kuşakların geleneksel kültürüne karşı isyan etmek için kullandı. ‘Hot Jazz’ı geliştiren ana merkez, King Oliver’ın Bill Johnson’a katıldığı Chicago’ydu. Ünlü Blues şarkıcılarından Bessie Smith ilk plak kaydını yaptı. Yine 1924’te Louis Armstrong, Hot Five topluluğunu kurarak anlamı olmayan sözlerle şarkı söylemeyi popüler hale getirdi. Jelly Roll Morton 1926’da Red Hot Peppers’ı kurdu.Flapper Kızları: Flapper’ın İngilizce’deki anlamına baktığımızda havai ve uçarı olduğunu söyleyebiliriz. Konu 1920’ler olunca karşılığı, biraz daha anlamlı: O yıllarda dünya savaşmayı ve politikayı bırakıp eğlenmeye yöneldi. İşte, bu durumun kadınlara olan etkisi de adeta yeni bir dönem başlattı, Viktoryen tarzı kadın tiplemesi yerine; partilere giden, saçlarını kısacık kestiren, toplum önünde sigara içen ve erkeklerle birlikte toplumda var olabilen kadın tiplemesi öne çıktı. İşte, bu tür devrimsel hareketleriyle ön plana çıkan kadınlara da Flapper Kızları denildi.
The Great Gatsby: 1920’lerde ünlü olan yazar F. Scott Fitzgerald’ın yazdığı The Great Gatsby adlı kitap, ‘Çılgın Yirmiler’ dönemini çok iyi anlatan bir klasik oldu. 2013’te kitaptan uyarlanan filmdeyse 1920’lerde mükemmel bir görsellikle canlandırıldı.
Oscar: Film sektörünün en önemli olayı olan Oscar ödül töreni, ilk defa 16 Mayıs 1929 yılında düzenlendi. Hollywood Roosevelt Hotel’de yapılan bu ilk törende, En İyi Erkek Oyuncu dalında, The Last Command ve The Way of All Flesh filmlerinde aldığı rol ile Emil Jannings Oscar heykelciliğini kazanan ilk isim oldu. Ödüle neden Oscar dendiği bir söylentiye göre Bette Davis’in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson ile özdeşleştirmesine, başka bir söylentiye göreyse Akademi’nin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick’in heykelciği amcası Oscar’a benzetmesine bağlanır.
Mary Jane Tarzı Ayakkabılar: Aslında bir roman kahramanı olan Mary Jane, hep bantlı ayakkabılar giydiği için 1920’lerde popüler olan bantlı ayakkabıların da ismi oldu. 1920’lerde kadınların özgürleşmesi modada etkisini gösterdi, etek boylarının kısalması bacakları ortaya çıkardı, çorap ve ayakkabı giysilerin görünür parçaları oldu. İşte bu nedenle, birbirinden şık ayakkabı modelleri tasarlanmaya başladı. Dans için üstten atkılı pabuçlar, oyulmuş topuklar, üzeri nakışlı olanlar, harem terlikleri ve Mary Jane’ler gibi...

444 3 662
©2020 Divarese, tüm hakları saklıdır.  A&Y Marka
©2020 Divarese, tüm hakları saklıdır.

Oturum Aç

E-Posta Adresiniz *

Şifreniz *

Şifremi unuttum