Bir Aşk Hikayesi “Romeo ve Juliet

Sevgililer Günü için geri sayım başlamışken, İngiliz oyun yazarı William Shakespeare’in gelmiş geçmiş en ünlü eserlerinden biri olan Romeo ve Juliet’le geçmişte kısa bir yolculuğa çıkıyoruz.

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Peki ya ilk görüşte başlayan aşkın kavuşamama hikayesi de ilk başından belliyse. İşte Romeo ve Juliet, kavuşamadıkları için ölümü göze alan ölümsüz bir aşkın hikayesi.

Verona’da başlayan aşkın baş kahramanları Romeo ve Juliet, Montegue ve Capulet isimli iki düşman ailenin çocuklarıdır. Bir baloda tanışan çiftin ilk görüşte başlayan aşkı tam anlamıyla bir imkansız aşk. Juliet, Romeo'ya kavuşmak için ailesini yok saymayı göze alamaz ve kendini yok saymaya karar verir. Rahibin yardımıyla bir zehir içer; bu sayede herkes onu ölmüş bilecektir. Ancak Romeo döndüğünde Juliet'in öldüğünü zannederek kendini öldürür ve Shakespeare’in bu trajedi türündeki eseri yıllarca adından söz ettirecek bir klasiğe dönüşür.

Sheakespeare’in kaleminden dökülen bu büyük aşk, sanatın her dalı için ilham kaynağı oldu ve olmaya da devam ediyor.Dünyaca ünlü tiyatro sahnelerinde sergilenmesinin yanı sıra Romeo ve Juliet hikayesi 40’a yakın filmde sinemaseverlerle buluştu. Hatta bu büyük aşkın 1908 yılında  çekilmiş “Romeo and Juliet” isimli bir sessiz filmi bile var. Sheakespeare’in bu ünlü eseri, sessizliğini 24’e yakın opera ile bozarken 1968 yılındaki İtalyan yapımı “Romeo and Juliet” kostümleriyle Oscar ödülü kazandı çünkü aşk hiç bu kadar ilham verici olmamıştı!

 

Bu Sevgililer Günü’nü hayatınızdaki Romeo veya Juliet’inizle birlikte kutlayacaksanız Shakespeare’in ilham dolu aşk sözlerini yanınıza almayı unutmayın.

 
 

 

Oturum Aç

E-Posta Adresiniz *

Şifreniz *

Şifremi unuttum